Pobierz informator

Wysyłając niniejszy formularz, wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną przez firmę Sages Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 62c, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

post image

Wyzwanie Python #7: Web scraping

W dzisiejszym, ostatnim już odcinku naszych wyzwań, poszerzymy nasze “wychodzenie na świat” o wyjście bardzo dalekie, bo w świat Internetu. Nauczymy się, jak połączyć się ze stroną internetową, a następnie jak z tejże strony wydobyć intresujące nas informacje. Da to nam satysfakcję, że nasz wielotygodniowy wysiłek zaowocował bardzo praktyczną umiejętnością.

post image

Wyzwanie Python #6: Wyjątki i operacje na plikach

W dzisiejszym odcinku naszych wyzwań podamy swego rodzaju informacje uzupełniające, które ułatwią nam obsługę błędów oraz pozwolą choć trochę “otworzyć się na świat”, czyli obsługiwać pliki i foldery.

post image

Wyzwanie Python #5: Zaawansowane aspekty programowania obiektowego

W poprzednim wyzwaniu nakreśliliśmy podstawy programowania obiektowego. Wiemy już, czym różni się klasa od jej instancji, czym jest pole, a czym metoda, a także jak zdefiniować konstruktor. Jednak we wstępie do poprzedniego wyzwania powiedzieliśmy sobie, że obiektowość została wymyślona, aby radzić sobie z coraz to większymi partiami kodu, aby zaprowadzić w nim porządek. Aby wydzielić podobne partie kodu, a także wskazać, gdzie kod rozwiązań dwóch problemów się różni.

post image

Wyzwanie Python #4: Programowanie obiektowe

Póki co programy w naszych wyzwaniach nie były zbyt rozbudowane. Raczej skupialiśmy się na poszczególnych konstrukcjach języka, a to nie wymagało od nas pisania wielu tysięcy wierszy kodu. Jednak w praktyce kody źródłowe programów mają wielką objętość. Na tyle wielką, że człowiek, nawet autor, przestaje nad takim kodem panować. Zapomina, w którym miejscu rozwiązuje jeden problem, a gdzie drugi. Co więcej, zaczynają pojawiać się problemy z dostępem do zmiennych stworzonych w jednym fragmencie kodu z innego fragmentu. Problemy są też innego rodzaju: tworzony kod, który rozwiązuje dwa dość podobne, ale jednak różne problemy, ma pewną część wspólną, a w pewnych obszarach różni się. Jak w elegancki sposób napisać kod bez powtórzeń w takiej sytuacji? Kod, który pomimo swej objętości, nie będzie zawierał powtórzeń, będzie czytelny, a za jeden problem będzie odpowiedzialny jeden fragment kodu? Okazuje się, że odpowiedzią na te wszystkie bolączki jest paradygmat programowania obiektowego, czyli w skrócie mówiąc programowanie obiektowe (to, gdzie definiujemy klasy).

post image

Wyzwanie Python #3: Algorytmy i struktury danych

W tym wyzwaniu przejdziemy do dziedziny wiedzy zwanej algorytmy i struktury danych. Skupia się ona na takim sposobie przechowywania danych, a także operowaniu na nich, aby w sposób wydajny osiągać założone cele. Przykładowo jeśli mamy pewien zbiór elementów, i chcemy znaleźć jeden z nich (lub stwierdzić, że go nie ma), to czy aby na pewno musimy przeglądać wszystkie te elementy? Czy gdy chcemy policzyć $2^10$, to na pewno musimy przeprowadzić 10 mnożeń?

post image

Wyzwanie Python #2: Podstawowe instrukcje!

Gdy pierwsze kroki mamy już za sobą i umiemy uruchomić nasz pierwszy program, czas zapoznać się z podstawowymi instrukcjami, jakich możemy użyć w języku Python. Będzie to podstawa, na której będziemy mogli budować dalsze, bardziej skomplikowane programy.

post image

Wyzwanie Python #1: Hello world!

W tym poradniku dowiesz się, jak rozpocząć swoją przygodę z programowaniem w języku Python. Poradnik został przygotowany tak, aby dostarczyć tylko najpotrzebniejsze informacje w jak najbardziej zwięzłej formie, aby móc zacząć pisać swoje pierwsze programy. Wymagań jest niewiele: komputer, internet, a także dużo czasu, chęci i wytrwałości.

post image

Okiem mentora #4 [wywiad]

Wywiad z Witoldem Wysotą, mentorem na bootcampie C++. Witek to Absolwent Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, dydaktyk z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w środowisku akademickim i komercyjnym. Od 2008 roku pracuje zawodowo jako architekt systemów i programista, głównie w językach obiektowych (C++, Python). Specjalizuje się we Qt, frameworku wspomagającym tworzenie wieloplatformowych aplikacji w C++, znanym głównie z łatwego tworzenia graficznych interfejsów użytkownika. Współtwórca i administrator serwisu Qt Centre, gdzie pomaga programistom używającym Qt z problemami w ich projektach, autor artykułów i książek o Qt. Od kilku lat coraz bardziej związany z systemami wbudowanymi.

post image

Wyzwanie Java #7: Programowanie funkcyjne

Do tej pory cały czas mówiliśmy, że Java jest językiem obiektowym. Poświęciliśmy temu zagadnieniu dwa dedykowane wyzwania, choć tak naprawdę już od pierwszego programu, gdyż użyliśmy słowa kluczowego class programowaliśmy obiektowo w Javie. Tak naprawdę tylko typy proste, ze względu na pewne optymalizacje, nie są obiektami, czyli jak już wiemy z poprzednich wyzwań, nie dziedziczą po java.lang.Object.

post image

6 książek, które powinien przeczytać każdy programista Java

W dzisiejszym poście chciałbym przedstawić kilka książek, które według mnie każdy kto chce zawodowo programować w Javie powinien przeczytać. Nie będą to oczywiście książki do nauki samego języka, tylko wiedza dużo szersza, choć wcale nie musisz być niezwykle doświadczonym programistą by zacząć je czytać. Wręcz przeciwnie - niejeden młodszy programista może znacząco poprawić wynik swojej rozmowy kwalifikacyjnej po tej lekturze.

post image

Junior dziś - senior jutro

Kariera programisty nie przebiega zazwyczaj tak szybko jak w tytule. Pierwszą przygodę w zawodzie rozpoczyna się najczęściej na stażu lub na stanowisku młodszego programisty, zwanego najczęściej junior developerem. Od nowego członka zespołu nie oczekuje się, że będzie z marszu brał udział w projekcie. Pierwsze dni na stażu czy w pracy to czas na zapoznanie się z narzędziami używanymi przez zespół oraz sposobem ich pracy. Nowy pracownik ma przydzielonego opiekuna, który wprowadzi go w realizowany projekt i pomoże szybciej wdrożyć się w styl pracy zespołu.

post image

Wyzwanie Java #6: Operacje wejścia - wyjścia

Dziś chcielibyśmy porozmawiać o operacjach wejścia wyjścia w Javie. Do tej pory nasze programy były zamknięte na świat, nie wykonywały żadnej komunikacji poza wyświetlaniem w konsoli informacji dla użytkownika i wczytywanie wprowadzonych przez niego danych. Jednak to zdecydowanie za mało, nasz program musi umieć robić takie rzeczy jak obsługa plików, komunikacja z bazami danych, przesyłanie i odbieranie danych po sieci czy integracja z innymi systemami lub urządzeniami.

post image

Wprowadzenie do testowania aplikacji w środowisku Java

W tym poście powiemy sobie o jednym z najważniejszych aspektów tworzenia oprogramowania, mianowicie jego testowanie.

post image

Wyzwanie Java #5: Interfejsy i dziedziczenie

W trzecim wyzwaniu wprowadziliśmy Was w świat programowania obiektowego. Zrozumienie tego paradygmatu jest niezwykle ważne, by biegle posługiwać się językiem Java a także wieloma innymi językami obiektowymi. Niestety, zrozumienie go i prawidłowe pisanie naszych programów obiektowych nie jest wcale takie proste, dlatego wymaga większego zaangażowania i czasu by prawidłowo przyswoić niezbędną wiedzę.

post image

Wprowadzenie do Apache Maven, czyli jak tworzy się projekty w świecie Java

Projekty informatyczne mają to do siebie, że z czasem się bardzo rozrastają. Sam proces budowania aplikacji staje się dość skomplikowany. Zbudowanie jednego projektu może być uzależnione od zbudowania innego, wersje projektów/bibliotek z czasem mogą się zmieniać na wyższe lub po prostu dochodzić mogą nowe biblioteki.

post image

Wyzwanie Java #4: Algorytmy i struktury danych w języku Java

Programy operują na danych. Mogą one być wczytywane z plików, pochodzić z baz danych, z urządzeń i mierników czy być odbierane po sieci. Bez względu czy będziemy chcieli je tylko wyświetlić użytkownikowi, czy zrobić na nich jakąś zaawansowaną analizę matematyczną, zawsze będziemy potrzebowali w jakiś sposób je przechować w naszym programie. Mechanizm przechowywania w uporządkowany sposób informacji w naszym programie nazywamy strukturami danych. Na tych strukturach będą operować nasze algorytmy i bardzo często od wybranej struktury będzie zależeć wydajność danego algorytmu.

post image

Java od środka, czyli jak to wszystko działa?

Podczas naszych wyzwań dowiedzieliśmy się, że nasze programy pisane w języku Java działają dzięki wirtualnej maszynie Java. Dowiedzieliśmy się także, że na wirtualnej maszynie Java można uruchamiać programy napisane w innych językach programowania jak np. Scala, Groovy czy Kotlin. Dzisiejszy post będzie poświęcony temu, jak to wszystko działa. Nie jest to wiedza niezbędna, by zacząć swoją przygodę z programowaniem, wręcz przeciwnie, wielu programistów potrafi polec na rozmowie kwalifikacyjnej o pytania dotyczące maszyny wirtualnej, jednak do biegłego posługiwania się językami ze świata maszyny wirtualnej Java, warto dowiedzieć się co mamy pod przysłowiową maską.

post image

Wyzwanie Java #3: Programowanie obiektowe

W dzisiejszym poście dotyczącym programowania w języku Java powiemy sobie o programowaniu obiektowym (ang. Object Oriented Programming, OOP). Wszystko co nas otacza, jest obiektem - przedmioty, zwierzęta, budynki, ludzie itd. itp. Żyjemy w świecie obiektów. Dlatego by łatwiej opisywać otaczający nas świat, podjęto próby przeniesienia go do języków programowania.

post image

Czego się uczyć by zostać programistą?

Coraz więcej osób widzi swoją przyszłość w zawodzie programisty. Rewolucja informatyczna która dzieje się na naszych oczach spowodowała, że zawód “informatyka” stał się coraz bardziej rozpoznawalny i doceniany. Mimo, że nasze najmłodsze pociechy pytane o zawód nadal wybierają strażaka, policjanta, nauczyciela czy sportowca, to ich starsi koledzy zaczynają traktować zawód programisty na równi z lekarzem, prawnikiem czy ekonomistą. Widać to choćby coraz mocniej na w rankingach najpopularniejszych kierunków studiów.

post image

Dzień z życia programisty

Przebieg dnia zależy też od tego w jakim zespole pracujemy i jaki jest styl jego działania. Ma na to wpływ sposób prowadzenia projektu, w którym bierzemy udział, jak i sam jego charakter. Niektóre z nich wymagają pracy w zespole i częstych kontaktów, inne umożliwiają programiście na przykład pracę z domu (pracę zdalną).

post image

Wyzwanie Java #2: Podstawowe instrukcje

W poprzednim wyzwaniu przygotowaliśmy sobie środowisko do pracy i stworzyliśmy swój pierwszy program. Dzisiaj chcemy podnieść poprzeczkę i poznać podstawowe instrukcje wykorzystywane w języku Java!

post image

Wprowadzenie do świata języka Java

Wiele początkujących osób zadaje sobie pytanie: Jaki język programowania wybrać na początek i dlaczego? W tym wpisie spróbujemy odpowiedzieć dość szeroko na to pytanie.

post image

Wyzwanie Java #1: Hello world!

Jak zapowiadaliśmy, chcemy Was zachęcić i zmotywować do nauki programowania! Do rozpoczęcia tej przygody potrzebny będzie nam komputer, dostęp do internetu i dużo, dużo chęci i wytrwałości. Naszym pierwszym wyzwaniem będzie napisanie swojego pierwszego programu w Javie!

post image

Absolwenci bootcampów okiem HRowca

Powszechnie wiadomo, że polski rynek IT jest rynkiem kandydata. Ilość miejsc pracy znacznie przewyższa liczbę dostępnych specjalistów – czy to wykwalifikowanych czy też tych dopiero rozpoczynających karierę. Firmy prześcigają się w walce o pracownika, a luka na rynku jest coraz większa. Jest ona szczególnie widoczna w obszarze stanowisk programistycznych. To właśnie niedobór kompetencji związanych z rozwojem oprogramowania jest najczęściej wskazywany jako główne wyzwanie dla rynku IT.

post image

Dołącz do wyzwania i naucz się Javy od 0

Żyjemy w cyfrowym świecie. Gdzie nie spojrzeć otaczają nas maszyny i urządzenia elektroniczne ułatwiające nam życie. Praktycznie każdy z nas korzysta z komputerów, smartfonów, tabletu czy czytnika ebook’ów. W garażu mamy samochody z komputerami pokładowymi, w kuchni programowalne lodówki i piekarniki, w salonie telewizor z systemem operacyjnym zaś po pokoju jeździ automatyczny odkurzacz. Z roku na rok nasze urządzenia się coraz bardziej skomplikowane i coraz więcej potrafią. Jednak do pracy, urządzenia elektroniczne potrzebują odpowiedniego oprogramowania czyli zestawu reguł, poleceniem które mówią mu co mają robić. Czasami są to bardzo proste instrukcje sterujące, innym razem skomplikowane algorytmy starające się naśladować ludzki mózg.

post image

Prowadzisz siedzący tryb życia? Zadbaj o siebie!

Gdy człowiek stanął na dwóch nogach, jego narządy wewnętrze zaczęły się opierać tylko i wyłącznie na mięśniach dna miednicy. Zdrowe, sprężyste i elastyczne doskonale trzymają je w ryzach. Jednak zaniedbane prowadzą do wielu schorzeń, takich jak bóle kręgosłupa, nietrzymanie moczu, obniżanie narządów rodnych czy też przerost gruczołu prostaty. Jest to obszar, któremu bardzo szkodzi praca siedząca, poród czy nawet uprawianie niektórych sportów, takich jak podnoszenie ciężarów czy choćby jazda na rowerze. Na szczęście istnieją ćwiczenia, które wspomagają mięśnie dna miednicy sprawiając, że dłużej zachowują one swoją sprężystość. Dziś rozmawiamy z Wiktorią Majewską, która mięśniami dna miednicy zajmuje się na co dzień.

post image

Okiem mentora #3 [wywiad]

Wywiad z Piotrem Konopką, mentorem na bootcampie Tester Automatyczny, Test Leadem z 10 letnim doświadczeniem. Karierę zaczął jako junior developer. Przeszedł wszystkie etapy testowania: manualne, automatyczne i wydajnościowe. Jest entuzjastą zapeniania jakości oprogramowania, cały czas rozwija swoją wiedzę oraz umiejętności w tej dziedzinie.

post image

5 faktów o programistach

Jeśli chcesz zostać programistą warto wcześniej wiedzieć o tym, z czym na pewno się spotkasz. Poniżej przedstawiamy kilka faktów o tym zawodzie.

post image

Okiem mentora #2 [wywiad]

Wywiad z Norbertem Ryciakiem, opiekunem bootcampu Data Science. W ramach doktoratu prowadzi badania nad metodami głębokiego uczenia w zastosowaniu do analizy tekstu oraz pracuje przy rozwijaniu infrastruktury do przetwarzania języka naturalnego CLARIN-PL współtworzonej przez Instytut Podstaw informatyki Polskiej Akademii Nauk. Na Politechnice Warszawskiej prowadzi także zajęcia z obszaru Data Science w ramach studiów dziennych na kierunku matematyka oraz informatyka oraz podyplomowych na kierunku Big Data - przetwarzanie i analiza dużych zbiorów danych.

post image

Data Scientist od kuchni [wywiad]

Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na przetwarzanie i analizę danych, a co za tym idzie – na profesjonalistów, którzy potrafią te dane zrozumieć i wykorzystać w projektowaniu nowoczesnych rozwiązań biznesowych. Jak to wygląda w praktyce? – na to i inne pytania odpowiada Michał Mikołajewicz, Data Scientist w Integration Alpha.

post image

Okiem mentora #1 [wywiad]

Wywiad z Łukaszem Andrzejewskim, konsultantem i programistą z obszaru technologii Java, rozwiazań webowych oraz mobilnych, a zarazem trenerem z ponad dziewiecioletnim doświadczeniem na sali szkoleniowej.

post image

Praca w IT: Jak przygotować się na pytania rekrutera?

Zmiana pracy bywa jednym z niezwykle stresujących zdarzeń w życiu człowieka. Na skali stresu Social Readjustment Rating Scale (SRRS) Thomasa Holmesa i Richarda Rahe’a rozpoczynanie nowej pracy zawodowej zyskało aż 39 punktów (w skali od 0 do 100), zajmując tym samym 15 miejsce z 43 najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Stresogenny bywa jednak nie tylko sam moment rozpoczynania nowej pracy, ale również etap jej poszukiwania, a w tym także sama rozmowa rekrutacyjna.

post image

Jak zostać programistą Java?

Do dziś pamiętam emocje jakie mi towarzyszyły, kiedy jako ośmiolatek uruchamiałem swój pierwszy program napisany w Basic na Atari 65XE. Pamiętam nawet jego kod źródłowy. Wiele osób zastanawia się jak zacząć programować, część z nich myśli o tym w kontekście zmiany swojego profilu zawodowego. Motywacje mogą być różne, ale jedno jest pewne - warto spróbować.

post image

Mocarze FrontEndu na konferencji FRONTEND-CON 2017

Jesień 2017 będzie dedykowana FrontEndowcom: 22 i 23 września w EXPO XXI WARSZAWA odbędzie się konferencja poświęcona technologiom FrontEnd. Idea wydarzenia to dzielenie się pomysłami, zdobywanie wiedzy, nawiązywanie przyjaźni i dobra zabawa. Dwa dni, trzydziestu prelegentów z całego świata i tematy, które nurtują środowisko – FRONTEND-CON 2017 nadchodzi!

post image

Zawód Data Scientist, czyli jak zostać jednorożcem

Kariera w zawodzie programisty ma niewątpliwie wiele zalet, ale korzyściami, które mają najbardziej długofalowy charakter i przyczyniają się do wysokiego współczynnika zadowolenia z wykonywanej pracy przez programistów, są różnorodność wykonywanych zadań i mnogość otwartych perspektyw.

post image

Końcowy Hackathon Bootcampu Full-stack

Uczestnicy bootcampu Full-stack w piątek zakończyli trzydniowy hackathon, a tym samym końca dobiegła również część programistyczna.

post image

Kodołamacz na Confiturze 2017!

Sobota 1 lipca upłynęła nam pod znakiem konferencji Confitura 2017 r. Wydarzenie zgromadziło wielu uczestników. Odbyło się 35 prelekcji. Wśród nich wystąpienia naszych trenerów: Jakuba Nowackiego z tematem “Czemu SQL? Praktyka w pracy z (dużymi) danymi” oraz Tomka Sułkowskiego, który odpowiedział na pytanie “Dlaczego backendowcy wolą Angulara”.

post image

Referencje z Uniwersytetu Ekonomicznego

W ramach projektu unijnego Sternik kariery zawodowej. Rozwój kompetencji studentów Wydziałów Informatyki i Komunikacji oraz Finansów i Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach Kodołamacz.pl zrealizował bootcamp dedykowany dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

post image

Warsztaty Zawody Przyszłości #1 już za nami

W ubiegłą sobotę (24 czerwca) Kodołamacz.pl we współpracy z Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej zorganizował bezpłatne warsztaty pod nazwą Zawody Przyszłości #1.

post image

Kodołamacz na Targach Praktyk Wydziału MiNI PW

Nasi przedstawiciele w środę 17 maja mieli okazję uczestniczyć w Targach Praktyk zorganizowanych przez Koło Naukowe Informatyków na Wydziale Matematyki i Nauk Informatycznych Politechniki Warszawskiej.

post image

Ruszył Bootcamp Junior Data Scientist

25 marca odbyły się pierwsze zajęcia weekendowego bootcampu Kodołamacz Junior Data Scientist. Jesteśmy z niego szczególnie dumni — to pierwszy bootcamp o tej specjalizacji w Polsce. Program ukierunkowany jest na zdobycie warsztatu zawodowego przez adeptów tej przyszłościowej dziedziny IT. W ramach szkolenia przewidziano naukę Pythona (najpopularniejszy język w świecie data science) i Sparka (silnik do przetwarzania dużych danych). Ponadto, zgłębienie statystycznej analizy danych oraz zapoznanie z tematem uczenia maszynowego i deep learningu — jednego z kluczowych tematów związanych z badaniami nad sztuczną inteligencją. Plan jest ambitny, ale uczestnicy podjęli wyzwanie z pozytywnym nastawieniem. Bootcamp potrwa do początku października, spodziewajcie się więcej relacji z jego przebiegu :).

post image

Kodołamacz na 24. Inżynierskich Targach Pracy

W dniach 14–15 marca mieliśmy okazję uczestniczyć w Inżynierskich Targach Pracy odbywających się na Auli Politechniki Warszawskiej. Wydarzenie zgromadziło blisko dziesięć tysięcy poszukujących pracy i nowych dróg rozwoju studentów i absolwentów kierunków inżynierskich najlepszych stołecznych uczelni warszawskich. Przy naszym stoisku mogliście wziąć udział w zabawie — quizie sprawdzającym predyspozycje obecnych i przyszłych inżynierów do zawodu programisty, zdobyć zniżkę na bootcamp oraz kodołamaczowy gadżet. Podczas intensywnych dwóch dni przeprowadziliśmy wiele inspirujących rozmów na temat przekwalifikowania zawodowego, pracy programisty oraz naszych kursów (Tak, naprawdę można zostać młodszym programistą w siedem tygodni!). Miło było nam Was poznać i — mamy nadzieję — także zmotywować do spróbowania swoich sił w kodowaniu!

post image

(Big) Data Science. Jak przewidzieć przyszłość?

Data Science, czy sam, niemal mityczny, Data Scientist, są pojęciami bardzo obecne popularnymi lecz nadal mało zdefiniowanymi. Szybkie przeszukiwanie źródeł internetowych pokazjue, że definicja w Wikipedii (https://en.wikipedia.org/wiki/Data_science), czy liczne źródła opisujące temat (http://datascience.nyu.edu/what-is-data-science/, https://datascience.berkeley.edu/about/what-is-data-science/), definiują zakres obowiązków stanowiska dość szeroko. Czy jest to związane z naturalną tendencją Internetu do definiowania świata za pomocą sloganów? Nie do końca. Wynika to z szerokich potrzeb rynku, nie tylko wysokich technologii, bo dane w 2017 roku obecne są wszędzie.